Biznes

Jakie błędy są najczęstsze w CV?

Dobre CV jest niezbędne w procesie rekrutacji bez względu na to, o jakie stanowisko stara się kandydat. Jak napisać CV, które będzie wolne od jakichkolwiek błędów? Jakie błędy są w Curriculum Vitae najczęstsze?

Buziaczek i myszunia, czyli adres e-mail (nie)poważnego kandydata

Najczęściej spotykanym w CV błędem jest podawanie na potrzeby rekrutacji adresu e-mail, który jest zwyczajnie śmieszny lub niepoważny. Profesjonalne CV powinno być opatrzone adresem składającym się z imienia i nazwiska oraz ewentualnego roku urodzenia. Adresy z elementami typu “buziaczek” czy “myszunia” powinno się zachować się jedynie dla przyjaciół. Jeżeli kandydat nie posiada oficjalnego adresu e-mail, powinien założyć go przed rozpoczęciem poszukiwania pracy.

Podobnie wygląda kwestia dodawania zdjęć do CV. W profesjonalnym CV nie ma miejsca na zdjęcia w wakacji, prezentujące piękną opaleniznę na tle morza. Niedopuszczalne jest także wycięcie twarzy z tego typu fotografii i wklejenie jej do dokumentu. W aplikacji powinno się umieszczać jedynie zdjęcie legitymacyjne bądź do dowodu osobistego. Wyjątek stanowią jedynie aplikacje składane przez modeli i modelki, do których dołącza się portfolio wypełnione zdjęciami z najlepszych sesji.

Fikuśne kroje pisma i nadmierna kolorystyka

Do przygotowania dobrego CV powinno wybierać się klasyczne kroje pisma. Może być to zarówno Times New Roman, jak i Helvetica, Arial czy Cambria. Powinno się pamiętać, że w przypadku dokumentu, który będzie drukowany lepiej sprawdzi się krój szeryfowy, natomiast CV wyświetlane w wersji elektronicznej lepiej wygląda, jeśli jest napisane krojem bezszeryfowym. W profesjonalnym CV nigdy nie ma miejsca na kroje typu Comic Sans czy Lucida Handwriting. Jeśli zastanawiamy się jak napisać CV przy użyciu jedynie jednego kroju pisma, warto przemyśleć wykorzystanie fontów jak Helvetica, które mają wiele odmian – Bold, Italic, Light i innych.

Tworząc profesjonalne CV powinno się zwrócić uwagę również na użytą w nim kolorystykę. Nieprawdą jest, iż każde Curriculum Vitae powinno być napisane jedynie przy użyciu klasycznej czerni. Bez przeszkód mogą pojawić się w nim elementy typograficzne np. w kolorze granatowym. Wskazane jest jednak unikanie kolorów intensywnych i żywiołowych jak czerwień czy żółć. Kolory mogą być wykorzystane nie tylko w piśmie, ale też w innych elementach dobrego CV. Przykuwające uwagę wykresy lub tabele, ilustrujące osiągnięcia kandydata, z pewnością sprawią, że rekruter przeczyta kandydaturę zamiast odłożyć ją na bok z wieloma innymi.

Patronem artykułu jest strona KreatorzyKariery – profesjonalne cv.

Share: