Ciekawe

Co musi umieć opiekunka osób starszych w Niemczech?

Praca w charakterze opiekuna osoby starszej to zajęcie wymagające cierpliwości, odpowiedniego podejścia oraz nierzadko dobrej sprawności fizycznej. Nie jest to zawód łatwy, ale coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Niemiec do takiej pracy, gdyż jest ona dobrze płatna.

Możliwość swobodnej komunikacji z seniorem

Chociaż niektórym się wydaje, że opieka nad osobą starszą nie wymaga żadnych wyjątkowych umiejętność, nie jest to prawdą. Dużo zależy oczywiście od potrzeb oraz wymagań rodziny seniora, nie mniej jednak trzeba posiadać pewne predyspozycje i umiejętności, dzięki którym będzie można wykonywać swoją pracę dobrze. Po pierwsze należy znać w stopniu komunikatywnym język niemiecki, tak aby można było bez problemu komunikować się z podopiecznym oraz jego rodziną. Możliwość swobodnej konwersacji nie tylko znacznie ułatwia prace za granicą, ale pozwala szybciej odnaleźć się opiekunowi w nowym otoczeniu. Choć przeważnie nie są wymagane żadne certyfikaty, to znajomość języka niemieckiego jest brana pod uwagę, co może być zweryfikowane na przykład podczas rozmowy telefonicznej. W znalezieniu pracy jako opiekun osób starszych pomocne będzie również posiadanie wiedzy medycznej, nie jest to umiejętność wymagana, gdyż zakres pracy nie obejmuje takich obowiązków, jednak warto wiedzieć jak się zachować w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia podopiecznego.

Doświadczenie i czas pracy

Niemieckie rodziny, które decydują się na zatrudnienie opiekuna do osoby starszej, podczas wyboru pracownika biorą pod uwagę również takie czynniki jak doświadczenie oraz deklarowany czas pracy. Osoby starsze zazwyczaj mają swoje przyzwyczajenia, ustalony rytm dnia i trudno im zaakceptować nową osobę, dlatego istotnym czynnikiem jest czas, jaki dany opiekun spędzi w Niemczech. Znalezienie wspólnego języka z seniorem oraz zbudowane zaufania wymaga czasu. Innym problemem jest znalezienie osoby do pracy na zastępstwo, najlepiej, aby dwóch stałych opiekunów mogło się co kilka miesięcy ze sobą wymieniać.

Pomoc domowa

Do obowiązków opiekuna osoby starszej może należeć również przyrządzanie posiłków. Niektóre niemieckie rodziny szukają osoby, która będzie umiała gotować smaczne oraz zdrowe potrawy. Oczywiście nie zawsze jest to wymagane, szczególnie senior mieszka pod jednym dachem z rodziną. Wymagania są różne w zależności od charakteru seniora, jego stanu zdrowia oraz preferencji niemieckiej rodziny, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to praca wymagająca odpowiednich predyspozycji zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na prosenior.pl.

Share: