Ciekawe

Czym jest ratownictwo drogowe?

Pomoc drogowa Szczecin wiele razy jest ściągana do skomplikowanych lub groźnych wydarzeń drogowych. Wynika to głównie z ogromnego doświadczenia, zyskanego przez długi czas prowadzenia działalności, jak również dysponowania innowacyjnym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym zasadniczo polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co zwyczajne autoholowanie Szczecin przy pomocy lawety? Zdecydowanie nie.

Ratownictwo drogowe w trudnych przypadkach

Usunięcie z drogi unieruchomionego samochodu , w którym układ kierowniczy jest sprawny, nie nastręcza zwykle większych trudności. Głównie jeśli jest to pojazd osobowy lub pojazd dostawczy. Lawety wyposażone są we wciągarki, które lekko sobie radzą z załadunkiem zepsutego wozu na platformę. W jaki sposób jednak działa pomoc drogowa, kiedy niesprawny pojazd nie może samodzielnie być przeniesiony na lawetę bądź co gorsza, partycypował w dachowaniu lub wjechał do głębokiego rowu? W ten czas wyciągnięcie go wymaga posiadania znacznie bardziej solidnego sprzętu, niż typowa laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może dostarczać usługę ratownictwa drogowego.

Lawety HDS

Jednym z istotniejszych akcesoriów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to akronim od hydrauliczny dźwig samochodowy. Urządzenie takie ma z reguły udźwig do kilku ton, dzięki czemu spokojnie daje sobie radę z podnoszeniem większości samochodów osobowych. Udział pomocy drogowej z takim ekwipunkiem jest niesłychanie istotne, aby nie zwiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na samochodzie . Tak mogłoby się wydarzyć, jeślibyśmy chcieli użyć klasycznych metod do wydobycia samochodu z rowu lub odwrócenia go na koła. Usterki zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to powszechnie występujące uszczerbki, wynikające z niezdarnego prowadzenia akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS umożliwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.

Holowniki z rotatorem

Co chwila pomoc drogowa wzywana jest do kolizji z uczestnictwem samochodów ciężarowych. Aby właściwie obsłużyć takie zlecenie, konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi pracy. W tym przypadku chodzi o duże i ciężkie holowniki. Ich sekretną bronią jest nie tylko niezrównana moc i moment obrotowy, ale również tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o ogromnej sile udźwigu, pozwala prowadzić akcje ratownicze w nieoptymalnych warunkach – głównie tam, gdzie mała ilość przestrzeni na jezdni, nie pozwala na sprawne i bezpieczne poruszanie holownikiem. Duże ceny za tego typu pojazdy ratownicze, osiągające nawet do 1 miliona złotych, sprawiają że tylko niewielka liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego też dla samochodów ciężarowych. Przed przystąpieniem do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, potrzebne jest jego wcześniejszy rozładunek i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również zazwyczaj zajmuje się pomoc drogowa, używając posiadanych przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

Sprawdź również Wypożyczalnie samochodów Szczecin

Share: