Ciekawe

Jak otrzymać zwrot podatku z Danii?

Polacy, którzy przebywają w Danii mogą być zaskoczeni wysokością podatków w tym kraju – należą one do jednych z najwyższych w krajach europejskich. Osoby, które pracowały w tym kraju na podstawie umowy o pracę muszą rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym.

 

Jak ubiegać się o zwrot podatku z Danii?

Wszystkie osoby, które na terenie Danii pracowały legalnie zobowiązane są do odprowadzania podatku do duńskiego urzędu podatkowego SKAT. Aby móc rozliczyć się ze SKAT i liczyć na zwrot nadpłaconego podatku koniecznie należy posiadać Personnummer czyli CPR. Dodatkowo niezbędne jest potwierdzenie, że na terenie Danii pracujemy legalnie. Na deklaracji podatkowej otrzymanej od duńskiego urzędu skarbowego widnieje data, do której należy rozliczyć się ze SKAT. Może to być 1 maja lub 1 lipca. Wysokie podatki to jedna strona polityki fiskalnej w Danii, druga to szereg ulg. To dzięki nim można liczyć na wysoki zwrot nadpłaconego podatku. Pracownicy z Polski mogą mieć trudności z poruszaniem się w gąszczu duńskich przepisów podatkowych; mogą jednak skorzystać z pomocy biura podatkowego w Polsce.

Warto to zrobić zarówno po to, aby uniknąć wysokich kar finansowych, jak również i po to, aby uzyskać zwrot podatku z Danii.

 

Ulgi, które sprawią, ze zwrot podatku będzie wyższy

Jedną z ulg, którą naprawdę warto wykorzystać jest ta na dojazdy do pracy. Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest odpowiednia odległość z domu do miejsca pracy: w obie strony powinno to być więcej niż 24 kilometry. Oczywiście należy dołączyć rachunki potwierdzające wydatki poniesione w związku dojazdem: rachunki za paliwo, bilety komunikacji miejskiej, bilety z bramek autostradowych. Pracownicy z Polski, którzy przyjechali do Danii do pracy tymczasowej, którzy w kraju pozostawili rodziny mogą przez pierwsze dwa lata odliczyć ulgę za podwójne prowadzenie gospodarstwa domowego.

Share: