Ciekawe

Mieszkanie pod wynajem – dobra inwestycja

Mieszkanie pod wynajem - dobra inwestycja

Dodatkowych zarobków i oszczędności szukamy dzisiaj dosłownie na każdym kroku. Mają one zapewnić nam bezpieczną i dostatnią przyszłość. Naprzeciw wychodzą nam banki i różnego rodzaju usługodawcy, którzy oferują ulokowanie naszych oszczędności na specjalnych kontach, na których będą rosnąć w stałym tempie. Jednak tego rodzaju usługi nie są jedyną opcją pomnażania naszych pieniędzy. Jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych rozwiązań wydaje się być kupno mieszkania pod wynajem – tak przynajmniej twierdzi wielu z nas. Jednak trzeba pamiętać, że jest to inwestycja bardzo kosztowna. Czy więc naprawdę może przynieść tak wysokie zyski, które będą wymierne do zainwestowanych funduszy?

Co musisz wiedzieć?

Jak się okazuje, kupno mieszkania pod wynajem należy rozważać w dwóch najistotniejszych dla tego typu inwestycji kwestii. Będą to :

  • Aspekty czasowy

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem, wymaga poświęcenia sporych ilości czasu. Na dobry  początek trzeba będzie znaleźć mieszkanie, które będzie atrakcyjne dla klienta. Poszukiwanie takiego lokum na własną rękę jest bardzo czasochłonne (dzisiaj mogą nam pomóc portale z ogłoszeniami), zwłaszcza gdy przyjdzie do odwiedzenia kilkunastu lokacji i dokładnego obejrzenia mieszkań. Pomóc nam może skorzystanie z usług agencji nieruchomości, która dysponuje szeroką bazą ofert – oczywiście, za tego typu usługę przyjdzie nam zapłacić, jednak wydane pieniądze są rekompensowane bezpieczeństwem transakcji (biuro może też pomóc w negocjacji ceny końcowej).

Gdy wybierzemy już mieszkanie, przyszedł czas na zapewnienie kapitału. Jeżeli dysponujemy wystarczającymi funduszami, problem niejako sam się rozwiązuje. Gorzej, gdy będziemy zmuszeni skorzystać z popularnego kredytu hipotecznego (formalności z nim związane są czasochłonne).

Zakładając, że mamy już środki – przyszedł czas na podpisanie umowy. Musimy zarezerwować czas i pieniądze na wizytę u notariusza. Po załatwieniu tych formalności, mieszkanie jest już oficjalnie nasze. Teraz Pozostaje już tylko kwestia jego remontu bądź wykończenia – co również skutecznie opóźni nasze zyski. Pamiętajcie, że na nasze nowe, piękne i wyremontowane mieszkanie musimy jeszcze znaleźć najemcę i załatwić wszystkie związane z tym formalności.

  • Ryzyko inwestycji

Rynek nieruchomości jest stosunkowo stabilny, a ceny mieszkań nie wahają się w znaczącym stopniu, co sprawia, że zakup mieszkania pod wynajem  wydaje się być bezpiecznym rozwiązaniem. W większości przypadków tak właśnie jest – mamy przecież stałe dochody z tytułu czynszu i dobro materialne w postaci nieruchomości. Dodatkowo posiadamy zabezpieczenie finansowe w postaci kaucji od najemcy, gdyby ten w znaczący sposób wyeksploatował  nasze mieszkanie.

Jednak można wskazać kilka sytuacji, które mogą spowodować, że (przynajmniej chwilowo) wynajem mieszkania nie będzie opłacalny. Po pierwsze, będzie to sytuacja, w której utracimy płynność finansową – sprzedaż mieszkania może trwać całkiem długo, a my zostaniemy w tym okresie bez środków. Kolejną sytuacją, będzie ta, w której przez dłuższy okres czasu nie będziemy w stanie znaleźć najemcy chętnego na nasze mieszkanie. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę zmianę warunków rynkowych i spadek wartości nieruchomości (działa to jednak w obie strony – mieszkanie zawsze może zdrożeć).

Więcej na: http://trzy-pokoje.pl.

Share: