Ciekawe

Ortezy na opadającą stopę pomagają w chodzeniu

Opadająca stopa jest dolegliwością, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przypadłość ta uniemożliwia prawidłowe chodzenie i chory zmuszony jest do wykonywania nienaturalnych ruchów. Dolegliwość ta może więc negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie pozostałych części nogi. Zdarza się nawet, że chodzenie takie przyczynia się do potknięć i upadków. Można wówczas uszkodzić inną część nie tylko nogi, ale i całego ciała.

Sposobów na zlikwidowanie lub zminimalizowanie niedogodności opadającej stopy jest co najmniej kilka. Są sposoby farmakologiczne, chirurgiczne, stosuje się również fizjoterapię. Wiele osób, które cierpi na tę przypadłość, stosuje ortezy, czyli przyrządy, które nosi się na nodze, aby ułatwić sobie chodzenie. Ortezy mogą być przyrządem, który jest komplementarny do innych metod leczenia, a często noszona jest przed rozpoczęciem terapii, która ma celu przywrócenie pełnej sprawności stopie.

Przyczyny występowania opadającej stopy

Opadająca stopa to przypadłość, która zazwyczaj towarzyszy innym schorzeniom. Bezpośrednią przyczyną opadania stopy jest uraz na tle neurologicznym, zazwyczaj uszkodzenie nerwu strzałkowego. Takie urazy mogą mieć różne przyczyny. Pojawiają się po różnego rodzaju chorobach, udarze, stwardnieniu rozsianym czy zwyrodnieniu kręgosłupa. Nierzadko przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne jak skręcenie nogi czy zbyt długie zgięcie nogi powodujące napięcie nerwu strzałkowego.

Osoba cierpiąca na opadającą stopę ma utrudnione chodzenie. Ponieważ stopa jest niewładna i palce opadają, osoba taka zmuszona jest wyżej podnosić stopę, aby nie ocierać podłoża. Czasem chodzenie polega na wyrzucaniu nogi w bok. Niezależnie od sposobu, w jaki chora osoba próbuje sobie poradzić, chodzenie z opadającą stopą jest uciążliwe. Aby jak najbardziej zniwelować tę dolegliwość, stosuje się ortezy na opadającą stopę, które dostępne są w kilku rodzajach.

Ortezy na opadającą stopę i ich rodzaje

Zadaniem ortezy na opadającą stopę jest zniwelować niedowład stopy i pomóc w prawidłowym chodzeniu. Orteza jest bowiem konstrukcją, która ma pełnić funkcję ścięgien i mięśni utrzymując stopę w naturalnej pozycji. W sklepach medycznych dostępne są różne ortezy na opadającą stopę, od bardzo prostych po skomplikowane w budowie. Najbardziej nowoczesne są ortezy węglowe, które są bardzo lekkie, wytrzymałe i mają bardzo lekką konstrukcję. Taka orteza na opadającą stopę jest również bardzo dyskretna i nie utrudnia noszenia odzieży czy obuwia. Inne rodzaje ortez na opadającą stopę mogą być produkowane z innych materiałów, w tym tkanin. Jednym z rodzajów ortezy są podciągi.

Share: