Dom i Wnętrze

Prefabrykowany dom szkieletowy pod klucz

Wiele mówi się o tym, że domy prefabrykowane są o wiele tańsze od tych, które budowane są metodami tradycyjnymi. Co to są właściwie domy prefabrykowane i jakie są ich zalety?

Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane, które są sprzedawane na rynku budowlanym, są to domy głównie szkieletowe. Sam termin prefabrykacji, nie dotyczy oczywiście tylko domów szkieletowych, ale to w ich przypadku prefabrykacja może być posunięta najdalej, co daje największy efekt. Prefabrykacja z punktu widzenia technicznego skraca zdecydowanie czas budowy, a z punktu widzenia finansowego (który jest zazwyczaj najważniejszy dla każdego nabywcy domu) drastycznie obniża koszty. Sama prefabrykacja polega na tym, że wiele aspektów budowy wykonuje się w fabryce, a nie na placu budowy. W efekcie prefabrykacji na plac budowy dostarczane są elementy, które montuje się ze sobą. Technologia prefabrykacja domów szkieletowych poszła tak mocno do przodu, że na plac budowy zazwyczaj przyjeżdżają gotowe ściany z zamontowaną stolarką okienno-drzwiową oraz zewnętrzną warstwą izolacji. Budowa takiego domu jest błyskawiczna.

Dom szkieletowy pod klucz

Dom szkieletowy pod klucz budowany w technologii wysokiej prefabrykacji jest dużo tańszy od budowy zwykłego domu. Dwa czynniki mają na to główny wpływ, czyli czas budowy oraz cena użytych materiałów. Inne czynniki mają mniejszy wpływ co prawda, ale jest ich na tyle dużo, że w sumie składają się na to, że dom szkieletowy pod klucz prefabrykowany możemy zakupić na 30% ceny domu klasycznego. Nie jest to przesada, ale cena takiego domu zależy również od czynników niezwiązanych bezpośrednio z budową.

Dla przykładu grunt. Dom musi zostać zbudowany na gruncie, który posiada odpowiednie parametry nośności. Jeśli projekt naszego domu nie psuje do gruntu to nici z budowy. Domy szkieletowe są na tyle lekkie, że możemy budować je na terenach o obniżonej nośności — na szkodach górniczych itp. Powoduje to, że cena ziemi jest niska, i tańsza nawet o siedemdziesiąt procent. W przypadku zakupu dużej działki budowlanej oszczędność może wynieść nawet 70 000zł, co jest różnicą niebagatelną. Warto również podkreślić i zapewnić, że budowa na takim gruncie domu szkieletowego, nie jest obarczona żadnym ryzykiem, czy to z punktu widzenia inwestycji finansowej, czy to z punktu widzenia bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER Sp z o.o.

Share: