Biznes

Rozliczenie podatku w Danii: co warto wiedzieć?

Każda osoba, która pracuje w Danii legalnie musi płacić podatki i raz w roku rozliczyć się z urzędem skarbowym. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku muszą liczyć się  z tym, że SKAT (odpowiednik polskiego urzędu skarbowego) nałoży na nie wysokie kary finansowe. Kara ta może wynieść nawet 5 tysięcy koron duńskich. W przeliczeniu na złotówki to kwota około 2800 złotych. Zeznanie podatkowe składa się w Danii do 1 kwietnia lub 1 lipca. Stosowną informację o tym, kiedy należy je złożyć można znaleźć na dostarczonym przez SKAT formularzu.

Rozliczenie podatku w Danii: jak ubiegać się o zaległy zwrot podatku?

Z jednej strony zapominalscy muszą liczyć się z karami finansowymi, z drugiej jednak strony SKAT daje możliwość rozliczenia się do 3 lat wstecz. Dlatego też dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest rozliczenie podatku w Danii i uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Rozliczenia można dokonać samodzielnie, ale nie wszyscy muszą sobie poradzić z prawidłowym wypełnieniem deklaracji podatkowej. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do biura podatkowego, które specjalizuje się w rozliczaniu podatków za granicą. Bliższe informacje można znaleźć na stronie zwrot-podatkow.pl.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku w Danii?

Składając rozliczenie podatku w Danii i wnioskując jednocześnie o zwrot nadpłaconego podatku należy posiadać następujące dokumenty:

  • paski wypłat od pracodawcy;
  • kopię umowy, która potwierdza legalne zatrudnienie na terenie Danii;
  • wstępne rozliczenie za dany rok podatkowy wystawione przez SKAT;
  • kody Nemid lub Tastselv. Koniecznie trzeba podać do nich hasło dostępu.

Zwrot podatku przez duński urząd skarbowy następuje wyłącznie na konto bankowe, które jest zarejestrowane w NemKonto. Odliczenia podatkowe w Danii to między innymi koszty dojazdu do i z pracy, jeśli przekraczają 24 kilometry.

Share: