Ciekawe

Typy past do zębów – wybierz odpowiednią dla siebie

Pasta to zębów jaka jest, każdy widzi? Możemy myśleć w ten sposób, kiedy po raz kolejny w naszym życiu podchodzimy do półki w drogerii i wybieramy spośród dobrze nam znanego i raczej niekoniecznie zmieniającego się asortymentu. Jednak pasty do zębów to więcej niż tylko opatrzone, popularne marki i niekiedy dobierając coś spoza ich repertuaru możemy znacznie więcej zyskać. Najpierw jednak musimy zdobyć odpowiednią wiedzę o tym, jaka pasta będzie najbardziej odpowiednia dla naszego uśmiechu.

Pasty przeciwpróchniczne

Jest to najczęściej wybierany typ pasty – nic dziwnego, w dzisiejszych czasach, kiedy spożywamy znacznie więcej cukru niż nasi przodkowie, zęby psują się na potęgę. Dlatego pasty do zębów o działaniu przeciwpróchniczym oczyszczają jamę ustną, pozostawiając przyjemne wrażenie czystości, ale również wyrównują pH i chronią szkliwo przed działaniem bakterii odpowiedzialnych za psucie się naszego uzębienia. Jest to spowodowane wzbogacaniem ich o fluor, często obecnie zastępowany przez posiadający słodkawy posmak ksylitol czy hydroksyapatyt. Pamiętajmy jednak, żeby nasze wieczorne i poranne szczotkowanie trwało odpowiednio długo – jeżeli skończymy je wcześniej niż po 2-3 minutach, substancje nie zdążą zadziałać i nie zyskamy odpowiedniej ochrony przed próchnicą.

Pasty remineralizujące

Produkty tego typu przeznaczone są najczęściej dla osób z zębami nadwrażliwymi, uskarżających się na nieprzyjemne doświadczenia bólowe w czasie spożywania na przykład zbyt ciepłych lub zbyt zimnych pokarmów. W tej sytuacji szczególnie warto wybrać się do apteki lub odwiedzić internetową stronę specjalistycznego sklepu. Działanie remineralizujących past do zębów jest nieco zbliżone do tych przeciwpróchniczych, ale nie do końca. Tak samo jak poprzednie, chronią one nasze uzębienie przed działaniem kwasów i bakterii, jednak dodatkowo odbudowują one szkliwo, wypełniają ubytki i mikropęknięcia. Często pasty te posiadają również dodatkowy atut – opóźniają one gromadzenie się na płytce nazębnej żółtawego osadu i w pewien sposób je wybielają.

Pasty wybielające

Jeżeli nie mamy problemu z nadwrażliwym uzębieniem i nie musimy raczej przejmować się remineralizacją szkliwa, możemy postawić po prostu na dążeniu do pięknego, białego uśmiechu. W tym pomogą nam pasty do zębów o działaniu wybielających. Nie tylko nie dopuszczają one do gromadzenia się osadu, one go usuwają w sposób chemiczny lub mechaniczny. W tym przypadku należy jednak uważać – takich o silnym działaniu nie powinniśmy stosować codziennie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie profimed.com/katalog/pasty-do-zebow

Share: