Dom i Wnętrze

Zasady urządzania klasycznego salonu

Zasady urządzania klasycznego salonu

W wystroju wnętrz, styl nowoczesny ma wielu miłośników ale także i zdeklarowanych wrogów. Nie ma w tym oczywiście nic złego – współczesne propozycje nie wszystkim muszą przypaść do gustu. Jeżeli zaliczamy się do tej drugiej grupy i myślimy właśnie nad wystrojem salonu, na pewno powinniśmy rozważyć wykończenie go w stylu klasycznym.

Zalety klasycznych wnetrz

W stwierdzeniu, że klasyka się nie starzeje jest bardzo dużo prawdy. Niezależenie od tego, jak prezentowały będą się bieżące trendy i co będzie na topie np. za pięć czy dziesięć lat, klasyczne wnętrza zawsze pozostaną aktualne. Rzecz jasna pod pojęciem klasyka niekoniecznie rozumiemy meblościankę na wysoki połysk – choć trzeba przyznać, że styl lat sześćdziesiątych jest ostatnio coraz bardziej popularny i oceniany przez współczesnych projektantów a designerskie meble nawiązujące do tamtej stylistyki potrafią osiągać zawrotne ceny, stanowiąc obiekt pożądania wielu architektów wnętrz. Pod pojęciem wnętrza w stylu klasycznym rozumiemy jednak raczej odpowiedni dobór kolorów i mebli, kominek czy klasyczne oświetlenie salonu.

Jak urządzić klasyczny salon

Bardzo istotny jest odpowiedni dobór kolorów. Meble i ściany powinny być w stonowanych barwach, w grę wchodzą różne odcienie beżu, biele, szarości czy też kremowy kolor. Jaskrawe elementy zarezerwowane są raczej dla wnętrz nowoczesnych – rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie łączenia obu tych stylów, pamiętajmy jednak że dobre zaaranżowanie wnętrza w stylu eklektycznym także wymaga pewnej wprawy i doświadczenia. Jakkolwiek dobór dodatków poddany jest już dużo mniejszym restrykcjom, pamiętajmy aby nie przesadzać ze złotem czy srebrem – to częsty błąd, przez który wnętrze będzie wyglądać, paradoksalnie, po prostu tanio i kiczowato. Całość powinno podkreślać odpowiednie klasyczne oświetlenie salonu, oparte o klasyczne żyrandole – LEDy czy halogeny mogą stanowić nieprzyjemny dysonans.

Klasyczne żyrandole do salonu

Wybór oświetlenia jest często etapem niedocenianym, zupełnie niesłusznie, ponieważ potrafi ono zdecydowanie odmienić charakter wnętrza. W pokoju dziennym zaaranżowanym w klasycznym stylu, najlepiej sprawdzają się żyrandole do salonu będące replikami klasycznych wzorów, na przykład weneckich lub secesyjnych bądź jedynie do nich nawiązujące. Ważna jest także barwa światła, zwłaszcza przy zastosowaniu żarówek energooszczędnych. Powinna być ciepła i uspokajająca, jak najbardziej przypominająca światło tradycyjnych żarówek – dzięki temu łatwiej będzie nam się zrelaksować.

Źródło tekstu http://lampykemar.pl/3-lampy-wiszace

Share: