Dom i Wnętrze

Zbiornik wodny jako centrum ogrodu

Zbiornik wodny jako centrum ogrodu

Jeśli mamy ogród z dostępem do naturalnego zbiornika wodnego, to warto wykorzystać wszystkie walory wody, także wodnej i bagiennej roślinności. Przede wszystkim takie miejsce wyróżnia się swoim wyglądem, ale także dzięki specjalnemu klimatowi sprzyja wypoczynkowi. Stworzenie sztucznego zbiornika wymaga czasu i pracy, ale warto ją wykonać, żeby cieszyć się różnorodnością flory i urokiem samej wody.

Roślinność w poszczególnych strefach zbiornika wodnego

W każdym zbiorniku wodnym można wyodrębnić pewne strefy ekologiczne, w których przeważają określone rośliny. W środku dominują glony. Następnie jest strefa zanurzonych makrofitów na czele z ramienicami. Potem przeważają rośliny o liściach zanurzonych, głównie rdestnice. Następnie jest strefa roślin o liściach pływających na powierzchni wody. Okalają ją rośliny wynurzone, np. trzcina.

Romantyczne lilie wodne

Lilia wodna (grzybień biały)  to ulubiona ozdoba wszystkich ogrodowych zbiorników wodnych. Można ją z powodzeniem posadzić w oczku wodnym czy nawet w dużej misie na tarasie. Przeniesiemy wówczas magię stawu pod nasz dom.

Warto wykorzystać w pełni walory ogrodowego zbiornika wodnego, urządzając przy nim strefę relaksu, którą stworzą meble ogrodowe aluminium. Nie musimy wcale wyjeżdżać daleko, żeby zaznać wakacyjnego wypoczynku. Duży parasol czy baldachim ustawiony nad stawem a do tego nowoczesne meble ogrodowe metalowe – idealna kompozycja na letnie dni. Gwarantująca wypoczynek w najlepszym stylu.

Woda sprzyja zabawie i relaksowi, ale też wyciszeniu. Dlatego jeśli nie ma możliwości, żeby stworzyć duży zbiornik wodny w ogrodzie, to zróbmy tam chociaż oczko. A może znajdzie się zakątek odpowiedni dla źródełka czy uroczej strużki? Wodna dekoracja w naszym ogrodzie.

Share:
live url https://dziennikelblaski.pl/1031167 https://dowiedz-sie.com.pl/przemyslowa-rewolucja-we-wnetrzach-sekrety-stylu-loftowego/