Ciekawe

5 przykazań podróżnika- kierowcy

5 przykazań podróżnika- kierowcy

Podróżowanie to nie tylko piesze wędrówki, loty samolotami czy siedzenie w autobusie. Niektórzy jako formę podróży wybierają przemieszczanie się własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma wiele plusów, ale – jak każde – ma też swoje wady. Poznaj 5 przykazań, których powinien przestrzegać każdy podróżujący kierowca.

Po pierwsze – sprawdź stan pojazdu

Jest to chyba najważniejsza zasada, jednak wiele osób o niej zapomina lub pomija przez niedbałość. Zawsze przed rozpoczęciem podróży powinieneś upewnić się, że Twój samochód jest sprawny i nie zaskoczą Cię nagłe awarie. Podstawowe czynności, które powinieneś wykonać zanim ruszysz w podróż, to m.in.: sprawdzenie ciśnienia powietrza w oponach, zaopatrzenie się w łańcuchy (jeśli jedziesz zimą w góry) i kable rozruchowe, sprawdzenie poziomu i stanu oleju oraz – jeśli podróżujesz latem – zrobienie przeglądu klimatyzacji.

Po drugie – kup alkomat

Alkomat to urządzenie przydatne dla każdego kierowcy. Szczególnie podczas podróży, kiedy kuszą różne lokalne, egzotyczne alkohole. Skoro masz okazję spróbować niezwykłego trunku niedostępnego w Twoim kraju, możesz to przecież zrobić. Ale pamiętaj, żeby nigdy nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu! Jeśli piłeś i chcesz upewnić się, że możesz już prowadzić, zbadaj się alkomatem. Jeżeli wynik testu wskazuje, że nadal jesteś pod wpływem, poczekaj jeszcze parę godzin i ponów test.

Po trzecie – zabierz potrzebne dokumenty

Jeśli wyjeżdzasz za granicę, nie zapomnij zabrać ważnego paszportu. Miej przy sobie dowod osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ważne ubezpieczenie OC, AC i Assistance – dzięki temu unikniesz problemów w razie kontroli policji, a także jeśli przytrafi Ci się stłuczka.

Po czwarte – jedź ostrożnie

Niby oczywiste, a jednak wiele osób często pozwala sobie przekroczyć dopuszczalną prędkość. Problemem może być także niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych. Pamiętaj, żeby przed wyruszeniem do innego kraju dowiedzieć się czegoś o panującym tam prawie. Jak wysokie są mandaty? Jak wygląda postępowanie w przypadku obcokrajowca? Za co możesz zostać ukarany? Jedź ostrożnie nie tylko ze względu na ewentualną karę, ale przede wszystkim pomyśl o bezpieczeństwie własnym i innych uczestników ruchu.

Po piąte – kup kamerkę samochodową

Nie jest to zakup niezbędny, ale zdecydowanie może okazać się przydatny. Niewielkich rozmiarów kamera umieszczona za przednią szybą zarejestruje ewentualne niebezpieczne zdarzenia, np. jeśli inny kierowca zajedzie Ci drogę lub pieszy wtargnie na jezdnię. Takie nagranie może być dowodem Twojej niewinności w danej sprawie. Poza tym, trudne (i niebezpieczne!) jest nagrywanie czy robienie zdjęć podczas kierowania samochodem. A z pewnością będziesz chciał utrwalić piękne widoki rozciągające się wokół Ciebie. Pamiętaj jednak, że nie w każdym kraju takie kamerki są legalne, warto więc to najpierw sprawdzić.

Share:
https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/ https://buzzhouse.pl/nowoczesnosc-z-nuta-retrospekcji-meble-loftowe-jako-kwintesencja-stylu/ https://dajplus.pl/ogrzewacz-tarasowy-nowa-era-komfortu-na-swiezym-powietrzu/