Bardzo wiele mówi się o tym, że nasze dzieci są przeładowane nauką, że za dużo mają zadawanych zadań domowych, a jeszcze muszą stale ślęczeć przy nauce, przygotowywać prace, pisać wypracowania i całe mnóstwo innych rzeczy i spraw. Dlatego właśnie po lekcjach powinny odpoczywać, można to jednak robić też aktywnie.

Zaufajmy naszemu dziecku


Przeciętny uczeń, już w szkole podstawowej, codziennie ma kilka zadań domowych, musi nauczyć się z jakichś konkretnych tematów, przygotować wypracowanie czy pracę na plastykę. Zajęć z pewnością mu nie brakuje, a gdzie tu czas na pozaszkolne zainteresowania?
Co prawda odbywają się liczne pokazy dla szkół, ale to czasami za mało, żeby dziecko zaintrygować i zachęcić do jeszcze kolejnych dodatkowych działań i wyzwań. Większość z nich ma na celu jedynie zaszczepienie pasji, którą można rozwijać dalej, już w godzinach pozalekcyjnych. W końcu dla chętnego, nie ma nic trudnego. Nie martwmy się, my rodzice, na zapas, bo dziecko najlepiej wie czy sobie z czymś poradzi czy nie.

Warto próbować


Pokazy dla szkół odbywają się przez cały rok szkolny i skierowane są do różnych grup odbiorców. Jedne trafiają bardziej do tych najmłodszych, inne raczej zainteresują tych starszych i młodzież. Takie wydarzenia mogą mieć też charakter jednorazowy, na przykład mogą być związane z tym jak dbać o higienę jamy ustnej czy jak się zdrowo odżywiać, wówczas wpisują się też w pracę wychowawczą i pedagogiczną danej placówki.
Mogą jednak być też początkiem jakiegoś długofalowego zainteresowania zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców. Tym bardziej warto, aby było ich jak najwięcej i aby poruszały różne dziedziny życia. W domu nie zawsze złapie się odpowiedniego bakcyla.

Na przyjemności zawsze jest czas


Dzieci przeładowane nauką, lekcjami i obowiązkami nie mają zwykle ochoty na to, aby uczęszczać jeszcze gdzieś na dodatkowe zajęcia. Najczęściej jednak sytuacja ta wynika jedynie z tego, że nikt ich porządnie nie zainteresował danym tematem czy możliwością spędzania wolnego czasu. Jest cała masa dzieci i młodzieży, która tak samo ma dużo do zrobienia każdego dnia, ale znajduje też czas na swoje pasje.
Tutaj pochwalić należy samodyscyplinę i zaangażowanie takiego młodego człowieka, który od najmłodszych lat uczy się, że trzeba samemu organizować sobie czas i odpowiadać za to, co się robi. Pokazy dla szkół mogą być początkiem hobby, talentu, ale także lekcją życia i jeżeli jest to zaprezentowane w przystępnej formie to dlaczego nie, zawsze warto wziąć udział.

Ciekawe pokazy dla szkół organizuje Universytet Rozwoju

Share: