Ciekawe

Czy prawnicy też będą musieli wymienić kasy fiskalne?

Regulacje w sprawie systemu fiskalizacji online zakładają m.in. wcześniejszą wymianę części urządzeń rejestrujących. Obowiązek ten ma dotyczyć działalności gospodarczych, które zostaną wskazane przez ustawodawcę w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. A ostatni projekt tych przepisów przewiduje zastępowanie kas „starego” typu m.in. w kancelariach prawniczych.

Nowy system fiskalizacji wprowadzi istotne zmiany w sposobie rejestrowania obrotu. Wystarczy wspomnieć, że przy pomocy kas fiskalnych, które będą zgodne z wymogami online, podatnicy zaczną realizować paragony w 2 formach – papierowej i cyfrowej. W części firm przejście na obsługę urządzeń nowego typu odbędzie się w sposób ewolucyjny, np. po zapełnieniu modułu fiskalnego w dotychczasowym modelu. Wybrane grupy przedsiębiorców zostaną jednak zobligowane do wymiany kas w odgórnie ustalonych terminach. Kiedy obowiązek ten wystąpi w przypadku prawników, którzy używają urządzeń fiskalnych do obsługi klientów indywidualnych?

Elektroniczne paragony i Centralne Repozytorium Kas

Z czego będzie wynikała konieczność przechodzenia na obsługę innych kas rejestrujących? Przede wszystkim z dodatkowej funkcjonalności urządzeń fiskalnych online. Modele tego typu będą bowiem stale współpracowały z Centralnym Repozytorium Kas, czyli systemem teleinformatycznym, który pozwoli na gromadzenie i analizowanie danych dotyczących sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych. Dodatkowo, urządzenia rejestrujące online pozwolą na realizowanie dokumentów fiskalnych w formie elektronicznej (paragonów, raportów) oraz zapewnią ustandaryzowaną komunikację z terminalami płatniczymi.

Zastępowanie kas w kancelariach i innych firmach

Wiadomo już, że zmiany w ustawie VAT będą dotyczyły m.in. obowiązku wymiany obecnych urządzeń fiskalnych na kasy rejestrujące online. Natomiast kancelarie prawnicze mają się znaleźć w trzeciej grupie działalności, które wcześniej zastąpią dotychczasowe technologie sprzedaży. Firmy te dostaną czas na wdrożenie kas nowego typu najpóźniej do końca 2019 roku. W tym samym momencie swoje urządzenia wymienią także działalności świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, medyczne oraz w zakresie wstępu do obiektów typu fitness. Pisząc wprost, od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorstwa te będą już musiały prowadzić ewidencję wyłącznie przy zastosowaniu kas fiskalnych online.

Model Online Ready zamiast wymiany urządzenia

Jak mają postąpić prawnicy, którzy w najbliższym czasie będą chcieli wdrożyć w swoich kancelariach kasy fiskalne? Urządzenia online pojawią się na rynku prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie 2018 roku, a przecież technologia służąca do rejestrowania obrotu powinna zostać wdrożona w firmie już teraz. Na szczęście wybrane kasy fiskalne dla prawnika są oferowane z gwarancją modernizacji swoich funkcji w przyszłości. Modele Online Ready, bo oczywiście o nich mowa, będzie można w odpowiednim terminie wyposażyć w rozwiązania niezbędne do prowadzenia ewidencji w nowym systemie fiskalizacji. Technologie gotowe na zmiany w przepisach wydają się więc teraz najkorzystniejszą propozycją dla prawników. Za ich wyborem przemawia nawet to, że zmodernizowanie kasy rejestrującej Online Ready okaże się znacznie tańsze, niż zainstalowanie kolejnego urządzenia.

Share: