Dom i Wnętrze

Drzwi zewnętrzne – drewniane, szklane czy aluminiowe?

Drzwi zewnętrzne mogą być drzwiami dwuskrzydłowymi lub jednoskrzydłowymi. Na poszczególne kategorie dzielimy je również na podstawie ich materiału wykonania, którym przeważnie jest jedno z trzech tworzyw: szkło, drewno lub aluminium. Czasami w drzwiach łączy się kilka materiałów, uzyskując tym samym jeszcze inne właściwości.

Drzwi drewniane – charakterystyka

Drewniane drzwi dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe w Polsce wykonuje się przeważnie z dębu, jesionu albo mahoniu. Od gatunku drewna zależy jakość, wygląd i oczywiście cena końcowego produktu. Najbardziej ekonomicznym wyborem będą drzwi z sosny, jednakże te dębowe lub mahoniowe na pewno okażą się bardziej wytrzymałe i lepsze pod względem walorów estetycznych.

Aby nadać drewnianym drzwiom odpowiedniego wykończenia i wysokiej trwałości, powinno się je kleić warstwowo. Drewno zapewnia wysoki parametr izolacji akustycznej, a ponadto dobrze chroni przed utratą ciepła i pięknie prezentuje się na tle każdej elewacji, łącząc się ze zróżnicowanymi stylami.

Drzwi szklane – charakterystyka

W większości przypadków nie są to drzwi wykonywane w pełni z drewna, a po prostu konstrukcje wzbogacone szklanymi elementami, umieszczanymi w drewnianych ramach i traktowanymi niczym ozdobne okna. Minimalistyczne gładkie tafle o jednolitym wykończeniu pasują do nowocześniejszych budynków. Z kolei matowe przeszklenia lub szyby wykonane z grubszego i dekoracyjnego szkła połączą się ze stylem bardziej eleganckim i klasycznym.

Drzwi dwuskrzydłowe śmiało można też wykonać z jeszcze innego nietypowego materiału, jakim jest włókno szklane. Tworzywo to ma na celu imitować drewno. Przyjmuje zróżnicowane kolory i wykazuje się dobrymi parametrami akustycznymi oraz termoizolacyjnymi.

Drzwi aluminiowe – charakterystyka

Ostatnią propozycją wartą uwagi będą drzwi wykonane z aluminium. W przypadku takich drzwi dwuskrzydłowych lekką wadą potrafi okazać się parametr termoizolacyjny, który poprawia się jednak za sprawą dodatkowego wypełnienia wykonanego z odpowiedniego materiału termoizolacyjnego.

Drzwi aluminiowe są natomiast dźwiękochłonne, wytrzymałe i długowieczne. Zapewniają sztywną i mocną budowę, której mało co jest w stanie zaszkodzić.

Share:
https://beesafe.pl/porady/prawo-jazdy-na-quada/ https://gosciniecmurckowski.pl/ogrzewacze-gazowe-technologia-na-rzecz-komfortu/ https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/