Ciekawe

Jak pielęgnować palmy domowe – cenne porady i wskazówki

Palmy doniczkowe mogą okazać się najlepszą ozdobą mieszkania, dlatego też warto dowiedzieć się w jaki sposób je pielęgnować. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się Państwo jak dbać o palmy, aby wyglądały zdrowo i pięknie przez cały rok.

Jak prawidłowo nawozić palmy domowe?

W dobrych sklepach ogrodniczych znaleźć można bardzo wiele sprawdzonych specyfików do palm. Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście zwykły nawóz do roślin zielonych. Dedykowane nawozy do palm zazwyczaj są zwykłym chwytem marketingowym.

Kluczem do sukcesu jest oczywiście to, aby zwrócić uwagę na skład. Godne polecenia są nawozy w których stosunek fosforu do azotu i potasu jest nieco mniejszy. Azot jest jednym z tych minerałów, dzięki któremu palmy pięknie rosną i co najważniejsze są zielone. Jeżeli zabraknie właśnie tego składnika to rośliny niestety zaczną żółknąć. Blade liście są oznaką tzw. chlorozy, dlatego też warto w tym konkretnym przypadku postawić na nawozy z większą ilością azotu.

Pielęgnacja w sezonie zimowym

Najtrudniejszym wyzwaniem jest oczywiście pielęgnacja palm w sezonie zimowym. Wynika to oczywiście z tego, że w to właśnie w zimie jest zdecydowanie mniej promieni słonecznych. Problemem jest także dość suche powietrze. Jeżeli grzejniki pracują bardzo mocno, to warto skorzystać z pomocy specjalnych nawilżaczy i podstawek nawilżających. Dobrym pomysłem jest także ograniczenie nawożenia.

Zima jest dla palm doniczkowych najtrudniejszym okresem, dlatego też właśnie wtedy należy o nie odpowiednio zadbać. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że palmy nie przepadają za częstymi zmianami temperatury. Osoby, które chcą wczesną wiosną wystawić doniczkę na taras powinny poczekać do momentu aż naprawdę pogoda się ociepli.

Jak podlewać?

Sposób podlewania palm doniczkowych w dużym stopniu zależy od ich gatunku. Warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar palmy, ale również na rozmiar donicy i podłoża. Ogromną rolę odgrywa temperatura otoczenia.

Podczas bardzo ciepłych dni palmy doniczkowe należy podlewać dość intensywnie. Identycznie wygląda również sytuacja w okresie wzrostu palm. Pamiętać należy także o tym, aby rośliny podlewać równomiernie, dzięki czemu bryła korzeniowa zostanie idealnie nawodniona.

W donicy muszą oczywiście znajdować się otworki na dnie. Dobrym pomysłem jest również zafundowanie palmie prysznicu. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto roślinę wynieść na wiosenny albo letni deszcz. Dobrym pomysłem mogą okazać się specjalne podstawki nawilżające, które wypełnić można keramzytem albo dekoracyjnymi kamykami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Share: