Jak przygotować się do badania EKG?
Badanie elektrokardiologiczne ma za zadanie potwierdzić lub wykluczyć choroby, które związane są z układem sercowo-naczyniowym lub sercowo-krążeniowym. Zalecane jest głównie dla osób, które mają problemy z sercem, są po jego zawale lub chorują na nadciśnienie. Ponadto badanie powinno być przeprowadzane profilaktycznie u osób, które ukończyły 40. rok życia.
Jakie są rodzaje badania elektrokardiologicznego?
Badanie EKG spoczynkowe jest podstawową wersją. Jest to zabieg diagnostyczny, który pozwala wykryć zmiany lub zaburzenia pracy serca. Badanie to powinno być wykonywane przez osoby, u których występuje częsty ból w klatce piersiowej. Ponadto powinny profilaktycznie wykonywać je osoby, które są po zawale serca lub cierpią na chorobę wieńcową.
Drugim rodzajem jest badanie EKG wysiłkowe, potocznie nazywane próbą wysiłkową. Różni się od zwykłego badania elektrokardiologicznego tym, że w jego trakcie pacjent wykonuje ćwiczenia na rowerku, bieżni lub innym sprzęcie. Badanie to powinny wykonać osoby, które są po zawale serca lub po jego przeszczepie. Pomaga ono na wykrycie zaburzeń w układzie krążenia lub w pracy serca, w trakcie wysiłku.
Jak przygotować się do badania elektrokardiologicznego?
Jeżeli chodzi o EKG spoczynkowe, to nie trzeba w sposób specjalny przygotowywać się do niego. Bardzo ważne jest to, aby godzinę przed samym badaniem nie pić kawy, ani napojów, które zawierają kofeinę. Ponadto osoby, które palą papierosy, powinny powstrzymać się przed tym na godzinę przed badaniem. Nie wolno również wykonywać tego badania tuż po wysiłku fizycznym.
Zalecenia, które dotyczą próby wysiłkowej, nieco różnią się od tych, które dotyczą EKG spoczynkowego. Pacjent powinien pamiętać o tym, że trzy godziny przed badaniem nie może palić papierosów, spożywać napojów z kofeiną w tym kawy, a także nie powinien nic jeść. Ponadto na 12 godzin przed badaniem musi unikać wysiłku fizycznego.
Analiza EKG – jak powinien wyglądać prawidłowy wynik?
Analiza EKG opiera się na wielu składowych. Pierwszą z nich jest załamek “P”, który określa skurcze przedsionków i przepompowania krwi do komór. Wykres EKG u zdrowego człowieka powinien przedstawiać załamek “P” w sposób regularny, który zgodny jest z rytmem serca.
Bardzo ważnym elementem, jeżeli chodzi o wynik EKG jest szerokość oraz wysokość załamków. Nieprawidłowe EKG może wskazać na odchylenia w załamku “P” oraz zespół “QRS”.