Ciekawe

Jakie są modele liczników elektrycznych?

Jakie są modele liczników elektrycznych?

Liczniki elektryczne to specjalny przyrząd pomiarowy, który jest przeznaczony do pomiaru ilości przepływającej energii elektrycznej. Jego wskazanie jest podstawą do rozliczania się między dostawcą a odbiorcą energii. Jeżeli chodzi o powszechnie używaną jednostką miary tej energii jest kilowatogodzina (kWh) lub megawatogodzina (MWh). Warto dodać, że liczniki elektryczne wyposażone są w są specjalizowane układy scalone, które pod wpływem przepływającego prądu i przyłożonego napięcia generują impulsy w ilości proporcjonalnej do pobieranej energii elektrycznej. Następnie liczba impulsów jest przeliczana na energię wskazywaną przez licznik. Liczniki elektryczne mogą być dwutaryfowe lub trójfazowe.

Zacznijmy od tego czym są liczniki dwutaryfowe. To liczniki elektryczne, które mierzą zużycie energii elektrycznej odbiorcy Odbywa się to na podstawie umowy pomiędzy odbiorcą a sprzedawcą energii elektrycznej. Liczniki liczniki dwutaryfowe umożliwiają pobory opłat za energię elektryczną dzienną i z taryfą nocno-weekendową. To sprawia, że cena kilowatów zostaje znacznie obniżona. Będzie to widoczna różnica na rachunkach za energię elektryczną. Warto dodać, że liczniki dwutaryfowe wyposażone są w dwa mierniki. Pierwszy pokazuje zużycie prądu w godzinach dziennych, natomiast drugi pokazuje zużycie prądu w godzinach nocnych oraz weekendowych. Podczas odczytu i podawania stanu licznika dostawcom przez odbiorce, koniecznie należy podać stan zużycia znajdujący się na obu miernikach.

Jeżeli chodzi o liczniki elektryczne to na rynku dostępne są również liczniki trójfazowe. Dawniej stosowana była instalacja jednofazowa, która miała wystarczającą moc dla mieszkań lub domów, korzystających ze standardowych urządzeń codziennego użycia jak na przykład oświetlenie, lodówka, pralka czy telewizor. Jednak obecnie korzysta się z wielu urządzeń, które są bardziej energochłonne, takich jak ogrzewanie elektryczne, płyty kuchenne. I właśnie w takiej sytuacji licznik trójfazowy jest idealny jeżeli chodzi o liczniki elektryczne. Warto dodać, że licznik trójfazowy staje się potrzebny aby zapewnić odpowiednią moc przyłączeniową. Bardzo ważną informacją jest to, że licznik trójfazowy umożliwia przesyłanie tej samej ilości prądu przy mniejszych nakładach.

Podsumowując, liczniki elektryczne dostępne na rynku umożliwiają odpowiednie przesyłanie odpowiedniej i wystarczającej ilości prądu oraz obniżenie rachunków za energię elektryczną. Warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem liczników elektrycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów.

Share: