Ciekawe

Materiał, który zmienił budownictwo

Tradycyjne materiały budowlane stawiały budowniczym spore ograniczenia. Wynalezienie żelbetonu sprawiło, że możliwe stało się wykonanie najbardziej wymyślnych konstrukcji i kształtów. To była prawdziwa rewolucja w budownictwie.

Co ma wspólnego barka i doniczka

W 1848 r. na wystawie w Paryżu pokazano barkę, wykonaną z betonu i żelaznego zbrojenia, czyli tzw. żelbetu. Jednak jakoś nie zdobyła ona wtedy rozgłosu. Dopiero donica francuskiego ogrodnika Josepha Moniera, zrobiona z metalowej siatki i betonu okazała się na tyle interesująca, że zaczęto badania nad tym materiałem. Okazało się bowiem, że ze zbrojonego betonu można robić różne kształty i nie pęka on na mrozie. Ogrodnik opatentował swój wynalazek.W 1892 r. i inżynier Francois Hennebique, także Francuz, wyjaśnił koncepcję zbrojenia betonu i zaczął projektować pierwsze konstrukcje żelbetowe, m.in. mosty.

Tak rozpoczęła się kariera tego wszechstronnego materiału.

Ulepszony beton budowlanym hitem

Żelbeton szybko zdobył stałe miejsce na budowach dosłownie wszystkiego. Nic w tym dziwnego, ponieważ ma on bardzo dobre własności. Dzięki betonowi wytrzymuje duże obciążenia na ściskanie, a użycie żelaznego zbrojenia pozwala wytrzymywać także stałe i zmienne obciążenia oraz jest wytrzymały na rozciąganie.Dodatkowym atutem konstrukcji żelbetowych jest jego niepalność. Ta cecha jest szczególnie ważna w budowlach użyteczności publicznej. Dla architektów był to wręcz wymarzony materiał. Mogli osiągnąć kształty budowli, jakich z tradycyjnych materiałów nigdy by nie zbudowali. Wystarczył odpowiedni szalunek i zbrojenie oraz odpowiednio dobrany beton, a powstawała budowla z marzeń.Ale konstrukcje żelbetowe to nie tylko budynki użyteczności publicznej czy hale produkcyjne. Bez nich nie obejdzie się budownictwo drogowe. Konstrukcje mostowe, tunele, estakady i wiele innych elementów jest wykonanych właśnie z żelbetu.

Najciekawsze budowle żelbetowe

Francuski architekt Le Corbusier wykorzystał żelbet do realizacji swoich najbardziej znanych budowli. Jego projekty do dziś wzbudzają zachwyt lub potępienie. Są to m.in. Willa Le Lac, Kaplica Notre Dame du Haut w Ronchamp czy Willa Savoye w Poissy.Wyjątkowo znaną budowlą z żelbetu jest opera w Sydney. Przypominająca statek pod żaglami sylwetka budynku budzi zrozumiały zachwyt.W Polsce też mamy znakomity przykład budowli z żelbetu. To wrocławska Hala Stulecia, zaprojektowana przez Maksa Berga. Dziś jest obiektem światowego dziedzictwa UNESCO.Warto też przyjrzeć się, jak piękne mogą być mostowe konstrukcje żelbetowe. Pięknym przykładem jest most Plougastel nad rzeką Elorn koło Brestu we Francji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe – http://www.fabudwkb.com.pl/.

Share:
isafe.pl https://holard.net/eleganckie-i-nowoczesne-kwietniki-do-salonu-zielona-przestrzen-w-miejskim-stylu/ kerc.com