Dom i Wnętrze

Nowoczesne lampy pokojowe – metal, papier czy jednak szkło?

Jeszcze kilka lat temu lampy żyrandole kojarzone były z wiszącymi lampami ze szklanymi kloszami i metalowymi ramionami. Jedynym odstępstwem od tej zasady mógł być kolor kloszy. Choć większość lamp pokojowych dawała jasne światło, to można było spotkać klosze w kolorach pastelowych, beżach, brązach, a nawet łączące mleczną biel szkła z elementami metalizowanymi. Obecnie ze względu na modę na różne rodzaje wykończeń także klosze lamp mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów.

Klosze papierowe w lampach pokojowych


Lampy żyrandole coraz częściej są dostępne jako lampy ozdobione wiszącymi zdobieniami wykonanymi ze szkła czy metalu. Jednak na popularności zyskują również klosze wykonane z nieprześwitującego białego papieru, który jest specjalnie przetworzony. Takie lampy pokojowe mogą być wykorzystywane w salonach i w pokojach dziennych, a o ich popularności zadecydowała moda na styl skandynawski. Takie klosze mają jednak jedną wadę – można je wykorzystywać jedynie ze świetlówkami energooszczędnymi o niskiej mocy, co sprawia, że lampa pokojowa z kloszem papierowym nie może być jedynym źródłem światła w pokoju. Papierowe klosze nie są natomiast spotykane przy lampach kinkietach.

Klosze metalowe – tak, ale nie wszędzie


Lampy kinkiety oraz lampy żyrandole mogą posiadać także klosze z metalu, przy czym o ich popularności decyduje zazwyczaj ich kształt. Popularne są klosze z drutu, w który oprawiane są efektowne żarówki. Zazwyczaj takie klosze są przeniesieniem lamp przemysłowych do wnętrz mieszkalnych, jednak także wśród takich kloszy można znaleźć klosze geometryczne, najczęściej idealnie kuliste, które wykończono jasną farbą. Takie klosze sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych czy w pokojach nastolatków, gdzie bardzo łatwo można je połączyć z innymi rodzajami oświetlenia. Ich prosty kształt można wykorzystać również w kuchni, gdzie lampy pokojowe z kloszem z drutu będą połączone z punktami świetlnymi, podświetlającymi zabudowę kuchenną.

Tradycyjne szkło wcale nie takie tradycyjne


Klosze szklane nie są już takie tradycyjne. W lampach pokojowych mogą się pojawić klosze o prostym kształcie, zwykle czworokątne. W takich kloszach może być umieszczona więcej niż jedna żarówka czy świetlówka, zaś sama lampa żyrandol nie musi być podwieszana, a może być umieszczona bezpośrednio pod sufitem. We wnętrzach biurowych coraz powszechniej stosowane są klosze z kilkoma źródłami światła, umieszczonymi we wnętrzu cylindrycznego klosza. Najmodniejsze są klosze z przezroczystego szkła, o kształcie zbliżonym do żarówki.

Inspiracją dla tekstu była strona LampyKemar – lampy pokojowe.

Share: