Dom i Wnętrze

Przedłużenie ubezpieczenia OC

Każdy kierowca powinien bezwzględnie pamiętać o tym, aby jego ubezpieczenie OC nie straciło ważności. W jaki sposób możesz przedłużyć swoją polisę? Czy przegapienie terminu wygaśnięcia ochrony musi oznaczać poważne kłopoty? Sprawdź!

Kiedy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie?

Ubezpieczenie OC to jedyna obowiązkowa polisa komunikacyjna obowiązująca polskich kierowców. Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na 12 miesięcy. Najważniejszą zasadą, której bezwzględnie należy przestrzegać, jest zachowanie ciągłości polisy.

Składki za gasnące OC płaciłeś w terminie? W takim razie nie masz powodów do zmartwień. Zgodnie z prawem, a dokładniej Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Twoja polisa przedłuży się automatycznie. Co najmniej jeden dzień przed jej wygaśnięciem możesz złożyć wypowiedzenie i skorzystać z innej, bardziej korzystnej oferty konkurencyjnego towarzystwa.

Kiedy umowa wygasa?

OC nie przedłuży się automatycznie, jeśli jedna z rat za wygasającą umowę nie jest opłacona. Ponadto, nową umowę muszą zawrzeć osoby, które kupiły używany samochód i korzystały z polisy zbywcy.

Przerwanie ciągłości polisy

Kierowcy, którzy nie wywiążą się ze swojego obowiązku, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Użytkowanie nieubezpieczonego pojazdu oznacza poważne kary finansowe. Obecnie wysokość kar dla właścicieli nieubezpieczonych „osobówek” może wynieść nawet 6980 zł. Na jeszcze większe koszty narażeni są właściciele pojazdów ciężarowych. Co ważne, od lipca kary mają wzrosnąć.

 

 

 

Share: