Dom i Wnętrze

Barokowe inspiracje ogrodowe

Dzieła, które powstały w epoce baroku, różnią się w zależności od tego, gdzie i kiedy dokładnie je stworzono. Można bowiem wyznaczyć różne fazy w obrębie samego baroku, które wiązały się z nieco odmiennymi ideami i realizacjami artystycznymi. Wskazanie zaś ogólnych cech sztuki tamtego okresu pozwala nam znaleźć to, co wspólne dla ówczesnej twórczości, co naśladujemy także dzisiaj w naszych wnętrzach i ogrodach.

Nieskończoność i tajemniczość

Barok odkrywa przestrzeń na nowo i pojmuje ją bardzo ekspresyjne. Albo jest mroczna i tajemnicza, albo nieskończona i rozświetlona. W ten sposób malowano barokowe pejzaże. Dzisiaj podobnie kreujemy nasze ogrody.

Skrywają one w gąszczu krzewów i drzew różne sekretne zakątki, gdzie ustawiamy eleganckie meble ogrodowe, na których można usiąść i odpocząć w cieniu. Lub – w ogrodach dominuje jasność, prosta forma, dużo światła, podkreślanego też przez szkło obecne na zewnątrz budynku czy jako dodatek do mebli ogrodowych (szkło hartowane na stołach).

Obfitość i różnorodność form

Barok eksponował wielość i złożoność formalną. Dużo elementów łączyło się ze sobą w ramach jednej kompozycji, bogatej i dostojnej. Dzisiaj nawiązujemy do tego, tworząc wyrafinowane zakątki ogrodowe. Na przykład zestaw kawowy z rattanu ustawiony przy dekoracyjnej fontannie na tle symetrycznych kwietników wypełnionych egzotycznymi roślinami o różnych kształtach. Do tego sztuka w każdym zakamarku w postaci kamiennych rzeźb.

Dekoracyjność i zaskoczenie

Barokowe dzieła miały także zadziwiać. Służyła temu zwielokrotniona dekoracyjność form, we wnętrzach i w ogrodach. Podobnie postępujemy we współczesnych przestrzeniach, gdzie różnorodność w barokowym stylu splata się z myślą postmodernistyczną. W ogrodach pojawiają się więc zagadkowe rzeźby, egzotyczne rośliny, fantazyjne kompozycje kwiatowe.

Share: