Ciekawe

Czym są czujniki magnetyczne? Zasada działania i zastosowanie

Czujniki, również nazywane sensorami, mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Wśród nich znajdują się też czujniki określane jako magnetyczne. Jaka jest zasada działania takich czujników i gdzie używane są one najczęściej?

Czujnik magnetyczny – jak działa?

W komponentach jak czujniki magnetyczne zasada działania polega na wykrywaniu obecności pola magnetycznego.

Do powstania pola magnetycznego dochodzi na skutek pojawienia się obiektu mającego właściwości magnetyczne, który nazywany jest magnesem.

Czujniki te dzielone są na różne kategorie pod kątem ich budowy, wymiarów, sposobu pracy, rodzaju przyłącza, dodatkowych funkcji, stopnia ochrony. Pozwala to na ich indywidualny dobór do danego przeznaczenia.

Rodzaje czujników magnetycznych

Tego rodzaju czujniki dzieli się pod względem zasady ich działania, między innymi na:
– Czujniki z kontaktronem – wyposażone w styk mechaniczny,
– Czujniki z hallotronem – wyposażone w styk elektroniczny, dlatego określane są one też czujnikami z wyjściem cyfrowym.

Zależnie od typu czujnika magnetycznego może on również zapamiętywać stan, gdy doszło do oddalenia się magnesu.

W doborze odpowiednich rodzajów czujników mogą pomóc dostarczające je firmy, między innymi sensor24h.pl, który specjalizuje się w sprzedaży elementów systemów automatyki przeznaczonych dla przemysłu.

Zastosowanie czujników magnetycznych

Magnetyczne czujniki cechują się przede wszystkim wysokim poziomem niezawodności, a także mogą pracować z wymagających warunkach, między innymi pod względem temperatur, poziomu wilgotności, wibracji.

Najczęściej czujniki magnetyczne wykorzystywane są w automatyce przemysłowej podczas detekcji obiektów w trakcie procesów technologicznych i przemysłowych, na przykład w siłownikach, do detekcji położenia tłoka, drzwi, osłon. Pozwalają one wtedy na prowadzenie sprawnej kontroli produkcji, pakowania, transportu bliskiego.

Potrafią one wykrywać obiekty umieszczone w pojemnikach, rurach wykonanych z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej, aluminium. Mogą również pracować w agresywnych środowiskach i wykrywać obiekty znajdujące się za ściankami ochronnymi.

Gdzie można kupić czujnik magnetyczny?

Dostawą czujników magnetycznych zajmują się firmy specjalizujące się w branży automatyki przemysłowej, które współpracują z producentami i prezentują szeroką gamę modeli sensorów o różnych parametrach technicznych.

Sprzedażą czujników, w tym czujników magnetycznych, zajmuje się firma sensor24h.pl, która dostarcza kompleksowe rozwiązania przeznaczone dla automatyki przemysłowej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujniki magnetyczne.

Share: