Ciekawe

Handel cyną – sposób na dodatkowy zarobek

Z całą stanowczością można powiedzieć, że obrót surowcami wtórnymi wraca do łask. Żyjemy w społeczeństwie, w którym dbanie o środowisko naturalne zaczyna odgrywać coraz większą rolę, przynajmniej dla większości z nas. Z tego tytułu coraz więcej osób poza obowiązkową segregacją odpadów stara się odkładać i sprzedawać do skupów materiały takie, jak metale. Choć najpowszechniej występujące wśród odpadów metale to żelazo i stal, to jednak te bardziej wartościowe surowce, jak na przykład cyna, stanowią o wiele lepsze źródło nadprogramowego zarobku.

Bogata gama produktów zawierających cynę

Złom cyny występuje pod wieloma postaciami. Pierwiastek ten często wykorzystywany jest w elektronice, dlatego skup cyny najczęściej przyjmuje odpady lutownicze, takie, jak skrzepy czy końcówki drutu i lasek. Zastosowanie cyny jest jednak znacznie szersze. Ze względu na niską temperaturę topnienia oraz świetną lejność, doskonale nadaje się ona do produkcji odlewów artystycznych oraz naczyń ozdobnych. Stopów cyny używa się również do wytwarzania panewek łożyskowych. Elementy łożysk ślizgowych silników wysokoprężnych pracujące w wysokich temperaturach wykonuje się ze stopu zawierającego nawet do 90% cyny, z dodatkiem miedzi i/lub antymonu. Tańszą alternatywą jest stop z ołowiem, o zawartości cyny nie przekraczającej 20%, stosowany do produkcji łożysk pracujących pod znacznie mniejszym obciążeniem. Mimo tak bogatej gamy zastosowań, najłatwiej znaleźć wspomnianą wcześniej cynę lutowniczą.

Jak kształtuje się cena cyny w skupie?

Większość punktów skupuje złom cyny w każdej formie. Są to zarówno gotowe wyroby, takie, jak ozdobne odlewy, naczynia czy czcionki drukarskie, ale także odpad z produkcji elektroniki w postaci skrzepów czy końcówek drutu i lasek. Zależnie od tego, co konkretnie chcemy sprzedać, cena cyny w skupie może różnić się dość znacznie. Wartość czystego surowca kształtuje się zazwyczaj w okolicach pięćdziesięciu złotych za kilogram. Cena sprzedawanego materiału spada gwałtownie wraz ze zmniejszeniem zawartości cyny w stopie- wartość stopu 90% w przybliżeniu wynosi jedynie dwie trzecie ceny czystej cyny. Stop o zawartości 60% to około dwadzieścia złotych od kilograma, a 30%- około dziesięciu złotych. Właśnie dlatego tak opłacalny jest skup cyny lutowniczej- łatwość w jej odzyskaniu w połączeniu z wysoką zawartością pożądanego pierwiastka oraz szeroką dostępnością sprawiają, że sprzedaż tego surowca w skupie jest doskonałym sposobem na zarobienie przysłowiowych kilku groszy.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: http://www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu

Share:
orthegoldcps.org https://aavamobile.pl/nowoczesne-ogrzewanie-tarasowe-elegancja-spotyka-funkcjonalnosc/ lusion-fp7.org