Ciekawe

Lepsza praca za granicą – jak przygotować się do wyjazdu?

Praca za granicą od zawsze kojarzyła się nam jako lepsza i znacznie lepiej płatna. Polacy od dekad decydują się na emigrację zarobkową, wybierając zachodnie kraje europejskie, w tym często Niemcy. Czy dzisiaj wyjazd do pracy za granicę dalej jest tak opłacalny? Jak wygląd sytuacja ekonomiczna na rynkach zachodnich i czy nasi zachodni sąsiedzi chętnie przyjmują imigrantów do pracy?

Zmienna dynamika ekonomiczna w Europie

Faktem jest, że w ciągu ostatnich lat Europę nawiedziło wiele kryzysów, w tym kryzys gospodarczy. Wpłynęło to niebagatelnie na zmiany na rynku pracy, zarówno dla autochtonów, jak i imigrantów. Dzisiaj sytuacja nieco się stabilizuje, jednak na zdobycie pracy największe szanse mają osoby wykwalifikowane w konkretnych zawodach. W przypadku krajów zachodnich najbardziej poszukiwani są specjaliści od automotiv, elektronicy, osoby związane z nowoczesnymi technologiami. Wysoko wyspecjalizowani pracownicy mogą liczyć nie tylko na stabilne zatrudnienie, ale również na satysfakcjonujące pensje oraz liczne benefity. Aplikowanie na zagraniczne stanowiska odbywa się dzisiaj całkowicie online – nie ma więc potrzeby na dojazdy na rozmowy kwalifikacyjne.

Praca w Niemczech – jak się przygotować?

Decydując się na podjęcie pracy w Niemczech warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. Podstawą jest rozliczenie podatku – jak rozliczyć PIT z Niemiec? Możemy to zrobić samodzielnie przy pomocy dedykowanych aplikacji lub też poprosić o pomoc wykwalifikowane biura podatkowe. Niezwykle ważne jest także zadbanie o nasze zdrowie – podejmując zatrudnienie w Niemczech zadbajmy o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, aby w każdej chwili móc skorzystać z pomocy lekarskiej. Istotne może też okazać się skorzystanie z kursów językowych, aby poprawić komunikację z autochtonami.

 

 

Share: