Zdrowa dieta nie tylko na lato
Koniec wiosny i początek lata to dla wielu osób moment, w którym zaczynają dbać sylwetkę. Siłownie, podobnie jak tuż zaraz po nowym roku, zapełniają się ćwiczącymi, a trenerzy personalni przeżywają istne oblężenie.
Jednak osiągnięcie szczupłej i zdrowej sylwetki nie wymaga wielu wyrzeczeń i tajemnej wiedzy. Szukając złotego środka, warto wypróbować różne pomysły na dobre diety. Każdy organizm jest bowiem inny i każdy inaczej reaguje na zmiany w codziennym odżywianiu
Ważny jest rozsadek
Wakacyjna dieta nie może bowiem doprowadzić do wyniszczenia organizmu, a tym najczęściej się kończą różnego rodzaju głodówki i posiłki o ubogim składzie. Wakacyjna dieta wcale nie musi być nudna i monotonna. Szeroka dostępność świeżych owoców, możliwość grillowania sprawia, że nie trudno rozplanować wartościowe i zdrowe posiłki. Wykorzystując różnorodne pomysły na dobre diety można przy okazji spędzić czas z bliskimi na wspólnym gotowaniu. Dzięki temu można wyrobić dobre nawyki dietetyczne u swoich dzieci, a przy okazji aktywnie budować wspólne wspomnienia i doświadczenia.
Podstawy zdrowej diety
Samo określenie potrzebnych ilości białka, węglowodanów i tłuszczu może być trudne. Dieta na lato, podobnie jak odżywianie przez cały rok, powinna być dostosowana do typu metabolicznego i aktualnego stanu zdrowia. Jednak są pewne podstawy, których planując jadłospis należy się trzymać. Węglowodany złożone to idealne źródło energii, które spala się powoli i równomiernie przez cały dzień. Dlatego dieta na lato powinna być wolna od cukrów prostych, pochodzących ze słodyczy, białego pieczywa czy makaronów. Udział białek i tłuszczy zależy od aktualnej sylwetki i codziennych aktywności. Ważne jest, by były to składniki najwyższej jakości, bez tłuszczów utwardzanych i sojowych wypełniaczy. W diecie na lato nie powinno zabraknąć więc chudych mięs, produktów mlecznych o niskiej zawartości cukru i zdrowych kwasów. Dobrym pomysłem na dietę jest uzupełnianie jej w kwasy omega-3, doskonale działające na układ odpornościowy i nerwowy.
Owoce – zdrowe, czy utrudniające odchudzanie?
Choć dieta w wakacje zazwyczaj zawiera dużo owoców, nie każda osoba odniesie korzyści z takiego sposobu odżywiania. Szukając pomysłu na dobrą dietę warto zamienić słodkie jabłka i banany na gotowane warzywa. Zawierają mniej cukru, tyle samo, a nawet więcej witamin oraz drogocenny błonnik. Owoce będą doskonałe z rana, przy śniadaniu oraz po ewentualnym intensywnym wysiłku fizycznym, kiedy pomogą uzupełnić utracone zapasy glikogenu.